Strach przed nieznanym

Przeszkoda na drodze, jest nową drogą

Marek Aureliusz

W cokolwiek w swym życiu wierzysz, czy jest to: Bóg, Budda, Mahomet, Wszechświat – to raz na jakiś czas, przywódca Twojej wiary, stawia przed Tobą wyzwania. Tak zwane przeszkody, które stawiają Ciebie w świetle możliwości wyboru, Twojej drogi. Czasem może to być związane z dużą zmianą, a czasem z utrzymaniem status quo. W tych okolicznościach, wszystko zależy od Ciebie, jakiego wyboru dokonasz oraz czy będziesz na tyle odważny żeby stawić czoła nowej rzeczywistości.

Najważniejszym elementem do ujarzmienia w tym cały procesie, jest STRACH. Emocja, która często niszczy marzenia, chęć jakiejkolwiek zmiany w życiu. Wpływa na Twój paraliż i chęć pozostania w stagnacji. Twoja obawa zmian oraz związanych z nimi wyzwań i stresu, powoduje, że nie rośniesz. Stoisz w tym samym miejscu, jako przestraszony człowiek. I w głębi duszy masz świadomość bycia przegranym, gdzie nie podjąłeś żadnych rękawic.

Ludzie z reguły mają dwie postawy: jest to trwałość oraz rozwój. Dla tych drugich, strach jest dużym motywatorem do działania. Jest to bodziec, który wykorzystują do doskonalenia siebie. Do tego, żeby być jeszcze lepszym i silniejszym. Zwróć uwagę, że strach dotyczy rzeczy nam nie znanych i może być dla Ciebie motywacją do wzmożonej pracy nad sobą. Do tego, żebyś poznał co nieznane i rozbudował w sobie nowe umiejętności, stworzył dla siebie nowy świat.

Relacje ze strachem

Strach wcale nie musi nas paraliżować. Stres, który często Ci w życiu towarzyszy, możesz mądrze wykorzystać i przewartościować. Warto żebyś sobie uświadomił, że pod wpływem stresu możesz nie najlepiej poradzić sobie z hierarchią problemów. I umiejętność świadomej reakcji, ma tu ogromne znaczenie. Napewno słyszałeś o instynkcie „walki albo ucieczki”, który wytwarza się w Tobie, w zagrażającej życiu sytuacji. I ważne dla Twojego zdrowia, żeby to poczucie, nie pojawiało się za każdym razem i się zbyt długo utrzymywało.

To jak klasyfikujesz pojawiający się problem, ma znaczenie dla Twojego stanu umysłu. Czy to zagrożenie jest prawdziwe, czy tylko się Tobie wydaje? Czy może Twoja projekcja na daną sytuację, jest zbyt duża i Cię paraliżuje. Na te wszystkie stany, możesz odpowiednio zareagować, w kontekście Twojego rozwoju.

Zastanów się, z jakich osiągnieć jesteś najbardziej dumny w życiu. Zapewne z tych co nie przyszły łatwo. Z takich gdzie musiałeś wkroczyć w nieznane i ujarzmić z tym procesem lęk. Po takich sytuacjach zawsze stajesz się silniejszy i bardziej spełniony. Mierząc się z strachem i przeszkodami, otrzymujesz nową perspektywę oraz pewność siebie. I wiesz, że już zawsze sobie poradzisz z podobnymi okolicznościami w przyszłości.

Aby zmienić stosunek do strachu, powinieneś poszukać w nim wartości, co dzięki temu uzyskasz, jak wpłynie to na Twoje życie. Jak przezwyciężenie danej sytuacji może wpłynąć pozytywnie na przyszłość. Dzięki temu, Twoje reakcje będą znacząco inne. Żebyś mógł ten stan osiągnąć i się odpowiednio przeprogramować, musisz być świadom swoich zachowań, gdy pojawia się emocja strachu.

Jak ujarzmić strach

Pierwszymi obszarami nad, którymi powinieneś się skoncentrować to oswojenie lęku i zaakceptowania go. To pozwoli na dostosowanie się do danej sytuacji, bez zbędnej paniki oraz paraliżu. Uleganie panice, czy odrzucaniu pojawiających się problemów i udawaniu, że ich nie ma, to wyparcie i brak akceptacji. Co doprowadzi do tego, że nie wpłyniesz na pozytywną zmianę.

I zdaje sobie sprawę, że w sytuacjach z jakimi możesz się spotkać, w których diametralnie zmienia się Twoja rzeczywistość. Gdzie Twoja przyszłość staje pod dużym znakiem zapytania, a strach Cię paraliżuje, to trudno być otwartym na nową okoliczność i myśleć pozytywnie. Dlatego umiejętność ujrzenia innej perspektywy, tej pozytywnej, jest istotna. Różne są formy radzenia sobie z stanami lęku i przybliżę kilka, które możesz wykorzystać.

Medytacja oraz świadomy oddech

Jest wiele form medytacji, które dostosujesz do swoich potrzeb. Natomiast istotnym czynnikiem jest oddech. Spokojny, równomierny oddech pomaga kontrolować psychiczne i fizyczne reakcje na ogarniający Cię strach. Różne mogą być sytuacje stresowe w Twoim życiu. Czy to będzie wystąpienie publiczne, czy rozmowa o pracę, czy nawet randka, to panika i odrętwienie dają sygnały o zaburzeniu stanu umysłu z ciałem. Świadomy i spokojny oddech pozwoli Ci zharmonizować ciało z umysłem i powstrzymać dominację lęku.

Przedstawię Ci znany już sposób na uspokojenie Twojego stanu przez oddech:

  • wykonaj głęboki wdech, licząc od jednego do czterech,
  • następnie wstrzymaj oddech, licząc do czterech,
  • powoli wypuść powietrze, licząc przynajmniej do czterech,
  • powtarzaj ten cykl, aż poczujesz, że Twoje serce bije wolniej.

Uspokojenie stanu umysłu i ciała jest dla Ciebie istotne w kontekście klasyfikacji występującego problemu. Jak bardzo jest on duży, bądź jak jest nieznaczący.

Sport

I nie mam tu na myśli biegania. Proponuje taką formę, która nie pozwoli Ci ani na chwilę, myśleć o czymś innym, niż o wykonywanych ćwiczeniach. Czy to będzie Crossfit, Boks, Judo, MMA, cokolwiek to będzie dotyczyło jakieś małej rywalizacji, pozwoli Ci zapomnieć o nowych problemach. I odnieść się do nich, już po wykonanej pracy. Gdzie Twój umysł będzie spokojniejszy, bardziej opanowany, otwarty. Taki rodzaj sportu, jest formą medytacji, gdzie w danym okresie czasu, musisz myśleć o jednym, jak przetrwać trening i jak poprawnie wykonać technikę.

Odpowiednie nastawienie

Świadomość, że w życiu wszystko przemija, powstrzyma Cię przed strachem utraty. Gdy przywiązujesz się do ludzi, rzeczy materialnych i nie dystansujesz się od nich, to strach przed ich utratą zawsze będzie Ci towarzyszył. Potrzeba posiadania i sprawowania kontroli, są źródłem Twoich lęków. I nie mam tu na myśli obojętności.

Jeśli będziesz w stanie zaakceptować przemijający proces, to automatycznie w miejsce Twojego strachu pojawi się wdzięczność. Wdzięczność za to, że los dał Ci możliwość posiadanie czegoś ważnego dla Ciebie na jakiś czas. Czy bycia z kimś bliskim i radości ze wspólnych chwil. Dzięki temu w pełni docenisz to, co od życia otrzymałeś i jak to wszystko je ubogaca. Zamiast bezustannie martwić się, że coś stracisz.

Również umiejętność zachowania dystansu od opinii innych osób w naszym życiu ma znaczenie. Co również ma wpływ na pojawiający się strach, związany z wyrażeniem „co inni powiedzą”. Na przykład, Twój strach przed rozczarowaniem rodziców, hamuje Cię w drodze do wolność. Do tego, że nie jesteś w stanie się uwolnić od ich oczekiwań i przejąć pełnej kontroli nad swoim życiem. W którym żyjesz według własnych wartości i chęci egzystencji w tym świecie, według własnych pragnień.

Dlatego istotne jest Twoje nastawienie do otaczających Cię okoliczności i życia według wartości, jakie wyznajesz. Taką postawę kształtujesz przez całe życie, poprzez otwartość i elastyczność. Jeśli utożsamisz się z przekonaniem, że nic nie jest Twoją własnością, tym staranniej będziesz tworzył swoje środowisko, dobierał rzeczy, ludzi oraz doświadczenia do swojego życia. I będziesz doceniał każdą chwilę bycia uczestnikiem tych doświadczeń.

All The Best,

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *