Znacząca rola ojca w budowaniu męskiej energii

Czy kiedykolwiek się zastanawiałeś, co miało największy wpływ w procesie dojrzewania, na budowę Twojej męskości? Kto, bądź jakie środowisko, kształtowało Twoje przekonania? Możesz się zastanawiać nad wieloma czynnikami, takimi jak: środowisko szkolne, podwórko, czy grupa bliskich kolegów z klasy. Każdy wymieniony ma ważny wpływ, natomiast nic nie było bardziej istotnego, niż rola w tym procesie Twojego taty. Jego podejście oraz czas poświecony Tobie, był nie do zastąpienia.

Brak wpływu ojca na budowanie męskiej energii u syna, ma ogromne znaczenie na jego przyszłość. Ma to odzwierciedlenie w tym jak będziesz tworzyć swój świat, jakie błędy będziesz popełniał i czy w ogóle, będziesz w stanie wpływać na jakąkolwiek zmianę. Wszystkie Twoje „braki” emocjonalne, traumy, są spowodowane wychowaniem i tym, kto miał na nie wpływ.

Wszelkie negatywne doświadczenia z dzieciństwa, mogą przyczynić się do braku męskiej tożsamości. Czy to z nauczycielami, starszymi braćmi, wujkami, dziadkami, czy też autorytetami. Za każdym razem, gdy chłopiec czuje się opuszczony, zdradzony, znieważony, zaniedbany lub odrzucony przez postać ojca, jego trauma rośnie. W dodatku jeśli Twoi męscy rówieśnicy Cię oszukali lub znieważyli, to rany są jeszcze głębsze.

Wpływ wychowania przez ojca

Relacje z tatą znacząco wpływają na życie syna. Mogą go budować i kreować prawdziwego mężczyznę, bądź pogłębiać traumy i rany. To właśnie ojciec, ma zapewnić wtajemniczenie w męskość syna. A kiedy chłopiec nie spełnia tej roli w swoim życiu, może czuć, że się kurczy. Staje się bierny, a w tle tworzy się jego przekonanie, że jest zbyt słaby.

Taki chłopiec dorasta, nieustannie kompensując to wszechobecne poczucie braku przynależności, bycia mężczyzną lub bycia całkowicie zaakceptowanym. Może to skłaniać jednego mężczyznę do siedzenia i zmagania się z depresją i uzależnieniem, a drugiego do stania się kobieciarzem z obsesją na punkcie sukcesu bycia z nią. W obu przypadkach jest to trauma, wywołana relacją z ojcem.

Wielu mężczyzn wychowuje się bez ojców. I nawet gdy go mają, to ojcowie często są nieobecni emocjonalnie lub oddaleni. Tak mocno zajęci są swoim życiem, że nie zdają sobie sprawy, jaką istotą rolę w swoim życiu zaniedbują. Może to być również kaskada zdarzeń, w których Ci ojcowie, również nie otrzymali odpowiednich wzorców męskich. Bądź byli wychowywani tylko przez matki. I teraz w życiu dorosłym, mając synów, kreują te same błędy.

Można powiedzieć, że to wszystko sprowadza się do wyraźnego braku „ojcowskiej energii”. Młody mężczyzna, bez fundamentalnych wzorców ojcowskiej energii, która inicjowałaby człowieka w świat zdrowych mężczyzn, nie jest w stanie osiągnąć pełnej dojrzałości psychicznej i emocjonalnej. Zobacz na powszechne objawy z tym związane, jak:

  • przewlekła depresja i lęk
  • nadmierne lenistwo i zwlekanie
  • stałe zmagania z uzależnieniami (seks, porno, praca, narkotyki, alkohol)
  • niezdolność (lub brak chęci) do zaufania mężczyznom
  • odizolowanie
  • problemy z autorytetem (brak zaufania, niechęć, paranoja, myślenie konspiracyjne)
  • wszechobecne poczucie wstydu
  • wysoka reaktywność na krytykę

Czynniki wyzdrowienia

Jeśli jesteś świadom i widzisz w sobie objawy, które wpływają na Twój stan ducha, to są pewne czynniki, wpływające na poprawę usposobienia. I nie jest to praca na jeden dzień, tydzień, miesiąc. To ważna, zmieniająca życie harówka. Bez bólu i wytrwałości, ta zmiana się nie wydarzy. Potrzeba jest kilku miesięcy, by ugruntować nowe zachowania i zmienić mentalność. To wielki proces i warto, żebyś go nie przechodził sam.

1. Forma terapii

Na pierwszym etapie, jest ważna Twoja świadomość i chęć Twojego „przebudzenia”. Twoja chęć przejścia na „drugą” stronę. Twój bagaż emocjonalny, musisz na początku tej drogi, wyrazić i oczyścić. Tylko wtedy będziesz mógł, pójść dalej. Jakiekolwiek uczucia wściekłości, smutku lub bólu, które możesz nosić przy swoim ojcu i innych mężczyznach, będą one tylko ograniczać twoje życie, dopóki nie zostaną uwolnione i zrozumiane. Ten bagaż Cię obciąża i powstrzymuje.

Każdy z nas ma swój bagaż i dla każdego, jakakolwiek forma terapii jest wsparciem w rozwoju. To znaczy, niekoniecznie musi być z terapeutą, jeśli Cię na niego nie stać. Zaufanie zaufanemu przyjacielowi to terapia. Cokolwiek ujawniasz, odkrywasz lub uzdrawiasz swoje emocje, poprzez rozmowy i myśli, to również terapia.

Natomiast spotkanie ze specjalistą, terapeutą, zapewni optymalne dotarcie, do najskrytszych i głębokich blokad emocjonalnych. Jest to istotne, gdyż blokady powodują, że w Twoim życiu rozwijają się wzorce, których nie widzisz. Możesz sam na nie zaglądać, ale terapeuta weprze Cię w odkryciu najgłębszych czarnych obszarów z Twojego życia i pomoże Ci je rozwikłać.

2. Nie zwalaj winy na swojego ojca

I zdaje sobie sprawę, że to może nie być łatwe. Szczególnie dla mężczyzn, którzy byli bici, znieważani oraz obrażani przez sowich ojców. Natomiast chodzi tu o to, aby wykonać pracę przebaczenia w Twoim umyśle. Ponieważ bez przebaczenia wszyscy jesteśmy niewolnikami naszej przeszłości. Zaniedbania, braki lub nieobecność Twojego ojca, są brane pod uwagę jako coś złego w Tobie. Często jest to forma zrzucenia winy na siebie, że coś złego w Tobie było, co spowodowało takie reakcje, bądź zachowania.

Wszystkie te rzeczy mogą powodować szkody uboczne na poziomie Twojej tożsamości. Jako dorosły mężczyzna, musisz być w stanie wyjść z siebie i zobaczyć to wszystko z góry. Przeprowadzić analizę. Czy widzisz, że twój ojciec robił wszystko, co mógł, biorąc pod uwagę jego wychowanie, doświadczenie życiowe i okoliczności? Mógł nigdy nie doświadczyć prawidłowych wzorców i jego lęk oraz wewnętrzne cierpienie, odbijały się na Twoim wychowaniu.

Tu nie chodzi o zwolnienie go z odpowiedzialności za robienie strasznych rzeczy, bądź jego braku w Twoim życiu. Chodzi o to, by uwolnić jakikolwiek osobisty negatywny ładunek wokół niego, w Twoim umyśle i zmienić to, jak go postrzegasz. Niektórzy ludzie traktują przebaczenie jako zwykłe zamknięcie się na jakiś temat i próbę pozostawienia go w przeszłości. Więc nie muszą już się nim zajmować i pracować nad tym wewnętrznym bólem. Ale to jest tylko unikanie, a nie przebaczenie.

Wybaczać to rozumieć i współczuć drugiemu. Chcesz być zdolny do tego, aby porzucić te uczucia i wybaczyć mu, w wyniku dojścia do głębokich refleksji. I nie musisz zrobić tego wszystkiego w jeden dzień. Na początku, niezależnie od tego, czy możesz czuć przebaczenie, czy nie, wszystko co musisz zrobić, to być chętnym do przebaczenia.

3. Bądź wśród mężczyzn

Więzy z innymi mężczyznami są istotną drogą do uzdrowienia Twojej tożsamości. Jeśli nie zaangażujesz się aktywnie w uczciwe, znaczące interakcje z innymi mężczyznami w swoim życiu, nie możesz w pełni dojść do męskiej energii i realizować proces uzdrowienia.

Uczestnicz w życiu towarzyskim wśród mężczyzn, kilka razy w tygodniu. I nie musi być to za każdym razem wieczór w barze. Zapisz się na zajęcia sportowe, takie gdzie jest męska rywalizacja. Bądź tam, gdzie czujesz się doceniany i akceptowany, taki jaki jesteś. Gdzie możesz być w pełni sobą i dzielić się swoimi przeżyciami.

W prawdziwym męskim towarzystwie, opartym na wysokim poziomie, będziesz w stanie podjąć dyskusje na tematy, które były dla Ciebie tabu. Wymiana doświadczeń, obserwacje innych przekonań, poznanie odmiennego stylu działania, te wszystkie rzeczy bedą dla Ciebie kamieniem węgielnym w Twoim rozwoju. Będziesz miał poczucie przynależności do męskiej społeczności, przy której będziesz czuć pokłady bezpieczeństwa.

Odpowiednia męska grupa, zawsze zmienia sposób, w jaki myślisz i sposób, w jaki się czujesz. Leczy i karmi cię w sposób, którego wcześniej nie doświadczyłeś. Stajesz się silniejszy pod każdym względem. To właśnie tam jest siła inicjacji męskiej energii. Odkrywasz tam siebie oraz wartości jako mężczyzny. Wzrasta u Ciebie poczucie własnej wartości i pewności siebie. Masz poczucia bycia coraz silniejszym i bardziej ugruntowanym.

Do przodu

Chcę, żebyś wiedział, że droga do uzdrowienia nie będzie łatwa. Będzie się wiązać z wejściem na teren Ci nie znany, nieraz nieprzewidywalny, stresujący. Może ten proces nie przebiegać tak szybko, jakbyś chciał. Ale w miarę odkrywania siebie i nowych obszarów, będziesz ciągle odkrywał kolejny kawałek pozytywnej zmiany.

Proces ten, odbywa się według własnego harmonogramu, z zaskakującymi wynikami. Tylko i wyłącznie wtedy, kiedy skupisz się na procesie, a nie na rezultacie. Nie wiadomo, gdzie skończysz, kim będziesz, ani kiedy po drodze będziesz miał swoje przełomowe odkrycia. Ale jeśli zaangażujesz się w działania i chęć zmiany, to zapewniam Cię, że nastąpi to w odpowiednim czasie.

Przede wszystkim nie idź tą drogą sam. Podążaj z innymi dobrymi, szczerymi mężczyznami, którzy będą mieć pozytywny wpływ na Twój rozwój, a dotrzesz do celu.

All the Best,

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *