Poznaj najważniejszy czynnik zdrowej relacji

Zanim rozwinę temat, przytoczę cytat, na temat akceptacji:

Nie jestem tym, za kogo się uważam; Nie jestem tym za kogo Ty mnie uważasz; Jestem tym, co uważam, że Ty uważasz, że jestem” Cooley

Ludzie zazwyczaj, zanim coś zrobią, to odrazu się zastanawiają, co inni na ich temat pomyślą. Jak inni zareagują. Robią wszystko, żeby tylko się dostosować do wyznaczonych ram przez środowisko. Z obawy, że ktoś ich nie zaakceptuje, że zostaną odrzuceni, bądź że ktoś nie będzie zadowolony z ich działań.

Zwróć uwagę, jakim doskonałym przykładem są rodzice. Często planują życie dzieciom, według ich norm i przekonań. Jeśli masz 30 lat, a nawet więcej i jeszcze mieszkasz z rodzicami, to możesz być dobrym przykładem. Będąc w takiej sytuacji, nie masz odwagi podjąć działań, które szczególnie mogły by być sprzeczne z poglądami Twoich starych. Żyjesz w marazmie zaspokajanie ich potrzeb. I tracisz czas i swoje życie.

Jedno powinieneś wiedzieć na temat relacji. Żeby zaistaniała zdrowa, między dwojgiem ludzi, to zawsze musi być spełniony jeden warunek – ZERO OCZEKIWAŃ. Niby takie proste, a rzadko spotykane. Zdrowe relacje oparte są na autentyczności i otwartości. Na odwadze i pewności siebie. Na pełnej akceptacji własnej osoby. Wtedy nie masz potrzeby, żeby kogokolwiek ograniczać. Uznajesz wolność drugiej strony.

Powinieneś również wiedzieć, że temat oczekiwań, wiąże się z poczuciem winy. Pojawia się, kiedy robisz zarzuty, o pewne okoliczności, które nie było po Twojej myśli, bądź były sprzeczne z komunikacją wymogów.

Dobrym przykładem są sytuacje, gdy:

Rodzice, którzy mają wewnętrzne poczucie winy, wpychają winę w swoje dzieci. Stawiając przed nimi oczekiwania, nie spełnionych ich marzeń,  pragnień. Nie spełnionych celów życiowych. Tworząc oczekiwania, dotyczące życia ich dzieci. Na bazie ich smutnych przekonań. Co powoduje, że dzieci, do końca życia rodziców, żyją ich życiem. Budząc się, gdy kończą 60 lat i zdając sobie sprawę, że chyba coś przespali. 

Również relacje partnerskie, związki, są przepełnione listą oczekiwań i zobowiązań. Działanie te wpływają, na odgrywane różnych ról, przez co brakuje autentyczności. Tylko po to, żeby zadowolić partnera, zachować spokój w związku i nie narazić się na samotność. Tylko dlatego, że ktoś jest tchórzem i nie ma odwagi żyć według własnych potrzeb. Nawet w konsekwencji zmiany.

Zawsze oczekiwania stawiane przez Ciebie, będą blokować autentyczną miłość do drugiej osoby. Pamiętaj, że zdrowa partnerska relacja, pozwala drugiej stronie dojrzewać. Gdy akceptujesz każdą część jej osobowości. Nawet w przypadku, gdy Twoja partnerka chce odejść, to jeśli ją kochasz prawdziwie i zdrowo, to nie robisz żadnych trudności.  Akceptujesz jej wolność i decyzje. Pozwalasz jej odejść w spokoju. 

To samo dotyczy Twojej przyjaźni. Kiedy Ty, bądź przyjaciel, wyznacza wymogi i warunki. Kiedy Twój przyjaciel, na podstawie swoich przekonań, oczekuje, że Ty będziesz żył, tak jak on tego chce. Będziesz go słuchał, tak jak on udziela rad. Gdzie tylko on będzie wyznaczał ramy relacji przyjacielskiej, bez otwartości i chęci zrozumienia. To odrazu zakończ taką relację. 

W życiu każdego z nas, trudno się buduje prawdziwe przyjaźnie, oparte na pełnej akceptacji. Gdzie w tworzenia takich relacji zawsze muszą być dwie kompletne osoby, o mocnej akceptacji siebie i mocnym dowartościowaniu. A takich ludzi wśród nas jest mało. Warto żebyś pielęgnował te relacje, w których każdy z Was jest otwarty na inność. 

W życiu zawsze powinienieś funkcjonować, według swoich wartości i wyznaczonych granic. Każda przekroczona granica, powinna być jasno komunikowania przez Ciebie i nie akceptowana. Natomiast, nigdy nie możesz stawiać „oczekiwań”, które tylko zaburzają szczerą relację. Twoje oczekiwania wpłyną na późniejszą manipulację. Co nie jest zdrowe.

Twoją wielką siłą, w odpowiedzi na wyznaczone „oczekiwania”, jest po prostu odejście. Kiedy posiadasz umiejętność, odejścia z relacji, przyjaźni, a nawet od rodziców, pokazujesz wszystkim swoją siłę i odwagę do życia. Rezonuje to z Twoją świadomością i chęcią spełniania pragnień. 

Twój strach przed odejściem, będzie zawsze. Natomiast, zdaj sobie sprawę z tego, że jeśli to nie nastąpi, to dana relacja nic dobrego Ci nie przyniesie. Natura nie lubi próżni.  W miejsce straconej, nie zdrowej relacji, zawsze znajdziesz kogoś nowego, w Twoim życiu. Znajdziesz z pewnością nową partnerkę i przyjaciela. Niech ten strach nigdy nie wpływa na Ciebie destrukcyjnie i żeby Cię nigdy nie blokował. Niech będzie dla Ciebie kolejną nową szansą. 

„Życie zaczyna się tam, gdzie się kończy lęk…” OSHO

All the best,

Sebastian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *